Roketsan ve Lockheed Martin SOM-J için Yeniden Bir Arada

Roketsan ve Lockheed Martin firmaları DSEI Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda yeni nesil havadan karaya seyir füzesi olan SOM–J’nin F-35 yeni nesil uçakların iç silah istasyonuna entegrasyonu konusunda iş birliği anlaşması imzaladı.

Sözleşme, Teknik Destek Anlaşmasının aktif hale gelmesi ve yeni nesil seyir füzesi SOM-J’nin uluslararası müşterilere pazarlanmasını sağlayacak. SOM-J’nin F-35 uçağına entegrasyonu Blok 4’e göre planlandı. Uçuşlu testler ilk etapta Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16’larından gerçekleştirilecek.

Törende söz alan Lockheed Martin Missiles and Fire Control firması Başkan Yardımcısı Frank St. John, F-35 uçaklarının gizli uçuşu esnasında kritik görünmezlik kabiliyetini korumak suretiyle pilotların SOM-J füzesi ile uzun menzil mesafesinden hedefi vurabileceğini belirtti.

Törende söz alan Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Emin Alpman; Teknik Destek Anlaşması’nın iki firma arasındaki iş birliğini kuvvetlendireceğini belirterek, F-35 uçaklarına entegrasyonu sayesinde SOM-J füzesinin dost ve müttefik ülkelere ihracı konusunda önemli gelişmeler kaydedilebileceğini ve mütteffik ülkelere önemli bir kabiliyet kazandıracağını açıkladı.

SOM Füzesi geliştirme projesi 2006 yılında başladı ve 2011 yılında Türk Hava Kuvvetleri Envanteri’ne girdi. Sesaltı hıza sahip SOM füzesinin daha küçük bir versiyonu olan SOM-J füzesi 500-pound harpbaşlığı ve 100 deniz mili menzile sahiptir. SOM-J görüntüleyici arayıcı başlığı yanı sıra GPS, INS, TBN ve IBN sistemlerini temel güdüm sistemi olarak kullanmaktadır.