Roketsan, Roket Yarışmasıyla Genç Yeteneklerin Hayallerini Göklere Taşıyor

İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen ve 550 binden fazla ziyaretçisiyle dünyanın en büyük ikinci havacılık etkinliği olan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Roketsan sponsorluğunda TÜBİTAK SAGE ile birlikte düzenlenen “Roket Yarışması” bu yıl rekor seviyede ilgi topladı. Birçok farklı alanda, her yaş grubundan yetenekli ve teknolojiye meraklı gençlerin teknolojiye ilgisini artırarak Türkiye’de millî teknoloji üretimini teşvik etmeyi amaçlayan TEKNOFEST’te ilk roket yarışması geçen sene düzenlendi.

Alçak irtifa için 341, yüksek irtifa için 230 olmak üzere katılım sağlayan toplam 571 takım arasından ön değerlendirme süreçlerini başarıyla geçen 79’u, 4 – 10 Eylül tarihleri arasında Aksaray’daki Hisar Atış Alanı’nda yapılan roket yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Yarışma, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in, etkinliğin 3. gününe katılımlarıyla gerçekleşti.  Lise, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan takımlar, alçak ve yüksek irtifa olmak üzere iki kategoride yarıştı. Katılımcıların kullandığı model roket motorlarından, ulaşım ve konaklamaya kadar tüm masraflar Roketsan tarafından karşılandı.

Galip gelen takımlar için ödül töreni, 17 – 22 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde gerçekleştirilecek.

Yeni nesillerin ilgi alanları doğrultusunda kendini geliştirerek yerli ve millî üretime katkı sağlayan bireyler olarak yetişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Roketsan, gençlerin yeteneklerini göstermesine imkân sunan TEKNOFEST teknoloji platformuna bir kez daha destek olmanın gururunu yaşıyor.