Roketsan DSEI Fuarı’nda

İngilterenin başkenti Londra’da düzenlenen dünyanın en büyük savunma fuarları arasında yer alan DSEI 2015’e katılan Roketsan, fuarda iki önemli iş birliği anlaşmasına imza attı.

Roketsan ve Lockheed Martin firması arasında yeni nesil havadan karaya seyir füzesi olan SOM–J’nin F-35 yeni nesil uçakların iç silah istasyonuna entegrasyonu konusu kapsamında imzalanan sözleşme, Teknik Destek Anlaşmasının aktif hale gelmesi ve yeni nesil seyir füzesi SOM-J’nin uluslararası müşterilere pazarlanmasını sağlayacak. SOM-J’nin F-35 uçağına entegrasyonu Blok 4’e göre planlandı. Uçuşlu testler ilk etapta Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16’larından gerçekleştirilecek.

Thales firması ile iş birliğine yönelik imzalanan anlaşma kapsamında Roketsan’ın ürettiği Hisar tipi alçak ve orta irtifa hava savunma füzelerinde kullanılacak sistem; tehdidin etkin şekilde durdurulması için kullanılacak. Laser Proximity sensor (lazer yaklaşma algılayıcısı) hem Roketsan’ın Hisar tipi füzelerinde kullanılacak hem de uluslararası pazarlara Thales UK ile birlikte pazarlanacak ve Roketsan’a sensör üretim hattı kurulacak.

Fuar süresince Roketsan, standında T.C. Londra Büyükelçisi Abdurrahman BİLGİÇ’i İngiltere Savunma Tedarik Bakanı Philips DUNNE’yi ve çeşitli ülke delegasyonlarını ağırladı.