Lockheed Martin ve Roketsan İşbirliği Anlaşması İmzalandı!

Roketsan ve Lockheed Martin Missiles and Fire Control şirketleri, 22 Ekim 2014 tarihinde yeni nesil uçak F-35 Lightning II için yeni nesil havadan karaya seyir füzesi olan SOM-J kapsamında ortak bir İşbirliği Anlaşması imzalamıştır.

Türkiye’de özgün olarak geliştirilen SOM sistemi; otonom, uzun menzilli, düşük görünürlüklü, tüm hava şartları için tasarlanmış, yüksek hassasiyetli havadan karaya seyir füzesi olarak tanımlanmaktadır. SOM-J varyantı ise, Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığınca yürütülmekte olan proje kapsamında, F-35 uçağının iç silah istasyonunda taşınabilecek şekilde, özel olarak geliştirilmektedir.

Roketsan ve Lockheed Martin Missiles and Fire Control arasında imzalanan İşbirliği Anlaşması kapsamında; SOM-J’nin ABD ve F-35 kullanıcısı diğer ülkelerin hizmetine sunulması için şirketler arasında ortak çalışma yapılması ve füzenin diğer hava platformlarına uygulanmak üzere tüm dünyada birlikte pazarlanması öngörülmektedir.

İşbirliği Anlaşması’na Lockheed Martin Missiles and Fire Control adına İcradan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard H. Edwards ve Roketsan adına Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Kaptan imza koymuşlardır.

“Lockheed Martin ve Türkiye arasındaki ortaklık uzun bir geçmişe sahiptir. Roketsan ile bu önemli projede işbirliği yaparak bunu daha da ileriye taşımaktayız.” diyen Edwards, “SOM-J füzesi F-35 ve diğer uçaklar için zorlu görev gereksinimleri kapsamında olağanüstü kabiliyet sağlayacaktır. Dünya çapında birinci sınıf bir sistemin üretilmesi ve müşterilerin uzun menzilli, dayanıklı bir seyir füzesi teknolojisi için artan ihtiyaçlarının karşılanması kapsamında bu iki büyük şirketin bilgi, beceri ve uzmanlığını birleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” diye ekledi.

Eyüp Kaptan; “Roketsan olarak biz bu işbirliğinin SOM-J üzerindeki ilgiyi büyüteceğine ve F-35 uçağındaki su üstü hedef kabiliyeti gereksinimlerini karşılayacak üstün bir çözüm sunacağına inanıyoruz. Lockheed Martin ile birlikte, bu işbirliğine değer veriyor ve gelecekte şirketlerimiz arasındaki iş fırsatlarını genişletmeyi amaçlıyoruz.” diye belirtti.

Merkezi Bethesda, Maryland’de bulunan Lockheed Martin, global bir güvenlik, havacılık ve uzay şirketi olup dünya çapında yaklaşık 113.000 çalışana sahiptir. Yüksek teknoloji sistemleri, ürünleri ve servislerinin araştırma, tasarım, geliştirme, üretim, entegrasyon ve sürdürülebilirlikleri çalışmalarını sürdürmektedir. Şirketin 2013 yılı net satışı 45.4 Milyar Dolardır.

Merkezi Ankara, Elmadağ’da bulunan Roketsan A.Ş. “Türkiye’de roket ve füze tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında lider bir kuruma sahip olunması” amacı ile kurulmuştur. %51’i mühendis olmak üzere 1.800’den fazla personeli, 4 Milyar TL’ye varan bağlanmış sözleşmesi ve 26 yıldır kazandığı teknolojik bilgi birikim ile savunma sanayinde bir dünya şirketi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Faaliyeti ülke sınırlarını aşan, kendi teknoloji alanındaki NATO programlarına katılan, ürünlerini Türk Silahlı Kuvvetleri yanında dost ülkelerin de hizmetine sunabilen bir kuruluş haline gelmiştir.