Brezilya-Şili Ziyareti

Mayıs 2012 tarihinde Milli Savunma Bakanı beraberinde gerçekleşen Brezilya-Şili ziyareti.

6-12 Mayıs 2012 tarihlerinde Milli Savunma Bakanı Sn İsmet YILMAZ Brezilya ve Şili’ye Türk Savunma Sanayii firmaları yetkilileri ile bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarete, ROKETSAN ile birlikte TÜBİTAK ve ilgili Enstitüleri, Aselsan, TAİ, THY, Havelsan, Yüksel Savunma, Gate Elektronik firmaları ve MSB yetkilileri katılım sağlamıştır. Toplantılara ROKETSAN adına Genel Müdür Sn Selçuk YAŞAR ve Pazarlama Müdürü Sn Cenk SUMBAS katılmıştır.

197 Milyonluk nüfusu ile dünyanın 6.büyük ekonomisine sahip olan Brezilya, dünyadaki yükselen pazarlar kategorisinde yer almaktadır. Brezilya Hükümeti tarafından yapılan planlamalarda, Brezilya Silahlı Kuvvetlerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde savunma projelerine 120 Milyar Dolar bütçe ayıracağı öngörülmektedir. Bu bütçe ile Brezilya Hükümetinin siyasi kararları doğrultusunda Brezilya ordusunun BM Barış Gücüne daha çok katkı sağlaması ve gerek denizlerdeki petrol arama çalışmalarında, gerekse Amazon bölgesinin korunması çalışmalarının koordine edilmesi hedeflenmektedir.

Bu çerçevede, CİRİT ve UMTAS sisteminin mevcut Brezilya platformlarına entegrasyonu konusunda somut bir iş birliği imkanı olduğu değerlendirilmekte olup bu konuda çeşitli firmalar ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Şili ise Güney Amerika kıtasında gelişmekte olan ülkeler sınıfında yer almaktadır. Büyük bir orduya sahip olmayan Şili ile yapılacak çalışmaların ROKETSAN ürün ve hizmetlerinin Güney Amerika bölgesindeki 3. ülkelere pazarlanması konusunda fayda sağlayacağı değerlendirilmektedir. Uzun bir sahil şeridine sahip olan ve savunma harcamaları artmakta olan Şili’nin topçu sistemleri haricinde CİRİT ve UMTAS sistemlerine de ihtiyaç duyacağı değerlendirilmekte olup çeşitli firmalar ile temas sağlanmıştır.