Atış ve Test Değerlendirme Merkezi Açıldı

ROKETSAN tarafından Karapınar Konya’da kurulan MSB Atış Test ve Değerlendirme Merkezi (ATDM), 24 Mart 2015’te Başbakan Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU tarafından açıldı.

ATDM; NATO İkmal Ajansı (NSPA) ve ROKETSAN arasında 2011 yılında imzalanan proje sözleşmesi kapsamında anahtar teslimi olarak kuruldu. Proje 38 ayda tamamlandı.

Hem Türk savunma sanayi kurum ve kuruluşlarının hem de yurt dışı firmaların ihtiyaçlarına cevap verebilecek uluslararası standartlarda bir test merkezi niteliğinde olan ATDM; Milli projelerde gizliliğin korunması, Ar-Ge süreçlerinin kısaltılması, atış güvenliğinin artırılması gibi son derece önemli kazanımlar sağlamaktadır.

Dünyada ilk defa ROKETSAN’ın teknik koordinasyonu ile tasarlanan, Çok Sensörlü Optik Takip ve Radar Sistemleri dahil çok sayıda veri ölçüm, kayıt ve takip sistemleri bulunan Atış Test ve Değerlendirme Merkezi’nde anlık veri aktarımı yapabilen taşınabilir optik sistemler, uzun menzilli takip radar sistemleri yer almaktadır. ATDM; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Güney Afrika gibi ülkelerde bulunan diğer test alanlarıyla rekabet edebilir teknolojik düzeyde bir test merkezidir.

Her türlü topçu mühimmatı, tank, roket ve füze testlerinin gerçekleştirilebildiği ATDM’de menzil, istikamet, konum, dağılım, doğruluk, yığıntı, hız, ivme gibi özellikler hassas bir şekilde test edilebilmektedir. Atışlarda komuta kontrol uygulaması, verilerin tek bir merkezde toplanması, işlenmesi, analiz edilmesi ve depolanması, aynı anda birden fazla atışlı testin icrası, hedef bölgesinden canlı görüntü alınması, donanımlı seyir kulesi ile atış faaliyetlerinin canlı takibi yapılabilmektedir.